Literacki Detektyw

Opublikowany

Obie zagadki zostały przez Was rozwiązane. Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosowaliśmy zwycięzców-Gabrysię z klasy 8 oraz… ucznia z klasy 5, który pozostał tajemniczy, zgodnie z wymową otrzymanej w nagrodę książki. Gratulujemy!

Przed Wami kolejne zagadki. Karteczkę z poprawnym rozwiązaniem, podpisaną w sposób: imię/nazwisko/klasa, należy dostarczyć do pani Marii Kominek do piątku 19.11. Wśród uczestników, którzy rozwiążą łamigłówkę, zostaną rozlosowani zwycięzcy. Informacja o nagrodzie zostanie przesłana przez dziennik.

Zagadka klasy 7,8:
Czy znacie jakieś stereotypy związane z Polakami? Jest ich całkiem sporo. Jeden z nich jest szczególnie popularny. Na jego temat powstała nawet seria kultowych filmów z niezapomnianymi rolami Władysława Hańczy i Wacława Kowalskiego. Książka, o której mowa, powstała dużo wcześniej, ale również odnosi się do tego stereotypu. Bohaterowie zamiast płota mają mur, który ich dzieli. Podobnie jednak jak filmowym bohaterom, udaje im się dojść do porozumienia. Podaj tytuł i autora książki, o której mowa.

Zagadka klasy 4,5,6:
Bohaterowie tej książki nie przypuszczali, że stary dom może kryć w sobie wiele tajemnic. Początkowo nie interesowali się specjalnie miejscem, w którym się zatrzymali, nie wspominając o znajdujących się tam… meblach. Szczególnie jeden okazał się kluczowy dla wydarzeń, które później nastąpiły. Podaj dokładny tytuł książki, o którą chodzi.

Nagrody książkowe:
Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni K. Mital- klasy 7,8
Tajemnica człowieka z blizną P. Beręsewicz-klasy 4,5,6

Serdecznie gratulujemy pierwszym zwyciężczyniom – Malinie z klasy 6
i Oli z klasy 8.

Uwaga, zaczynamy! Co jakiś czas na stronie szkoły będą ukazywały się zagadki literackie. Karteczkę z poprawnym rozwiązaniem, podpisaną w sposób: imię/nazwisko/klasa, należy dostarczyć do pani Marii Kominek do piątku 16.09. Wśród uczestników, którzy rozwiążą łamigłówkę, zostaną rozlosowani zwycięzcy. Otrzymają oni nagrody książkowe.

Zagadka klasy 7, 8
Chodzi o  pewien utwór literacki składający się z kilku części. Mały problem pojawia się z ich numeracją. Pierwsza część jest tak naprawdę drugą, a na przykład druga oznaczona jest numerem czwartym. Do tego tajemnicza liczba 40 i 4 to do dziś nierozwiązana zagadka. Tytuł  oznacza pewne dawno zapomniane święto… O jaką książkę chodzi?

Zagadka klasy 4, 5, 6
Zdarzyło Ci się kiedyś coś zgubić np. guzik? Jeden z bohaterów tej książki ciągle ich poszukiwał. Miał już nawet całkiem pokaźną kolekcję. Jednak ta historia nie kończy się dobrze. Tym razem to zły bohater zwycięża i niszczy wszystko za pomocą pewnej bardzo kapryśnej lalki. I chociaż pewnie wielu uczniów ucieszyłoby się, gdyby ich szkoła nagle zniknęła, w tej książce zdarzyło się odwrotnie. Na szczęście przynajmniej guzik się odnalazł…O jaką książkę chodzi?

Książki do wygrania:
J. Suchecka Young power-klasy 7,8