^Do góry
  
  
  

BIP

logo LS

Penfriends from Cambridge

logo etwinning

instaling

1804764
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
Razem
1220
1915
5009
15783
1804764

Twoje IP: 3.235.29.190

Wydarzenia

Spotkanie z Sybirakami

W dniu 29 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 132 im Sandora Petöfiego uczniowie klas V-VIII spotkali się z niezwykłymi gośćmi. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prezes Związku Sybiraków okręgu Wola, Bemowo, Koło - Pan Mieczysław Korolewicz oraz Państwo Irena i Tadeusz Persak. Celem spotkania było przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat masowej deportacji Polaków na Syberię podczas II Wojny Światowej.

Z tej okazji uczniowie Szkoły wraz z nauczycielką historii p. Wiolettą Kokot przygotowali przedstawienie słowno-muzyczne pt „Sybiracka Stacja Pamięci”. Wprowadzeniem do spotkania była prezentacja multimedialna, podczas której uczeń klasy VIII – Aleksander Kotłowski omówił w zarysie genezę, przebieg i następstwa zesłania Polaków na Sybir i do Kazachstanu po zajęciu Kresów Wschodnich przez wojska Związku Sowieckiego. Poprzez odpowiednio dobrane wiersze, dekorację i utwory muzyczne młodzi artyści ukazali dramat całych rodzin, które zmuszone były opuścić swój dom i jechać w nieznane. Uczniowie w niezwykle wzruszającym występie okazali swój szacunek i podziw dla wytrwałości Sybiraków, których jedynym celem był powrót do ukochanej ojczyzny.

Kulminacyjnym momentem spotkania było wystąpienie przybyłych Gości, którzy z perspektywy dziecka relacjonowali swoje przeżycia związane z 6-letnim pobytem na Syberii.

Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję poznać bezpośrednią relację tragicznych doświadczeń ludzi deportowanych w dalekie rejony Azji. To doświadczenie pozostanie długo w naszej pamięci. Dziękujemy Gościom za przedstawienie żywej lekcji historii.

 

1
1 1
2
2 2
3
3 3
4
4 4
5
5 5
6
6 6
7
7 7
8
8 8

 

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 132 Rights Reserved.